Günün Fırsatı

Elektrikli Bisikletler

Elektrikli Bisikletler Kategorileri
Elektrikli bisikletler (e-bisiklet) şehir içinde ve kısa mesafelerde ulaşım sorununa çevreye duyarlı bir alternatif oluşturmuş olan bisikletlerdir.Tekerlek göbeğinde ya da orta mil aksamında bulunan motor, aküdeki enerjiyi kullanarak bu hafif araçlara hareket kabiliyeti verir. İlk patentler yaklaşık yüzyıl öncesine ait olsa da 1998 yılı milat kabul edilebilir. 1998 yılında hızlanan kitlesel üretim sürecinden bu yana her geçen gün satış oranları artmaktadır. Ulaşım için temiz, ucuz ve pratik olması Çin, Hindistan gibi üretici ülkelerde kullanımının çok yaygın olmasını sağlamıştır. Sadece Çin’ de Türkiye nüfusunun iki katı kadar Elektrikli bisiklet kullanıcısı vardır. Avrupa’ da da satış oranlarında artış gözlenmektedir, şehir içi ulaşımının neredeyse yarısını bisiklet ile sağlayan Hollanda’ lılar doğal olarak ilk sıradadır. 

 
İlk üretilen modeller ile günümüz e-bisikletleri arasında temel fikir açısından pek bir fark olmasa da, ilerleyen teknoloji sayesinde ufalan aküler, motorlar ve diğer elektriksel donanım ve tasarım konusunda kolaylık sağlamıştır.  Kimi modellerin neredeyse sıradan bir bisiklet ağırlığında olmaları (14 kg civarında modeller yaygınlaşmaktadır) çok geniş bir kullanıcı kitlesi sahip olabilmesine olanak tanımaktadır.Dünya genelinde, karbondioksit salınımının düşürülmesi için alınan kararlar doğrultusunda teşvik edilmektedirler.Ekonomik ve ekolojik açıdan gelecek vaat eden ulaşım araçlarıdır.Elektrikli Bisiklet Nedir ?
 

Elektrikli bisikletler yani Pedelec’ler ülkemizde daha yaygın olarak kullanılan Elektrikli Scooter’larla karıştırılabiliyor. Biz hemen ayrımını yapalım, her bir elektrikli bisiklet aslında aynı zamanda pedal gücüyle çalışan normal birer bisiklet. Bu bisikletler konvansiyonel bisikletlere sonradan takılan motor, pil, pedal desteği, gaz çubuğu  vb. bileşenler yardımıyla “Elektrikli Bisiklet”e dönüştürülmüştür.

 

Normal bisiklet yeterli değil mi ?
 

Bisiklet dünyanın en sade, en kusursuz ve en verimli ulaşım aracı… Peki bu ulaşım aracını daha komplike hale getirmenin ne anlamı var ?
 
Elbette en güzeli bisikleti en sade ve saf haliyle kullanmak. Ancak aşağıda listelediğimiz bazı hallerde elektrikli bisiklet kullanmak bir avantaj haline geliyor

 
- Uzun mesafelere seyahat etme ihtiyacı
- Günlük ulaşımda ter kokusu, ekstra kıyafet, duş gibi zahmetlerin önüne geçmek
- Düzenli günlük ulaşım amaçlı kullanım
- Fazla kilolar
- Eğimi yüksek rotalar
- Aşırı sıcaklar
- Yeterli derece kondisyon, güç sahibi olmayan kullanıcılar (yaşlılar, ev hanımları vb..)
 
 
Tabi ki elektrikli bisiklet almak için bu bahanelerden birine sahip olmak zorunda değilsiniz çünkü elektrikli bisikletler başlı başına bir eğlence ve mutluluk kaynağıdır.  Şehirde yorgun düşme kaygısı olmadan evinizden km’lerce uzaklardaki rotaları özgürce dolaşabilir, veya çılgın kalabalıklardan çok uzakta özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz.

 
 
 

Biraz Kiloluyum, Bu Motorlar Beni Çeker Mi ?
 

Elektrikli bisikletlerin motorlarının boyutları sizi yanıltmasın! En düşük konfigürasyonlu elektrikli bisikletler bile ortalama bir yetişkinden daha yüksek performansa sahiptir. Aşağıdaki tabloda performans analizini görebilirsiniz:Maliyet
 
Elektrikli bisikletlerin pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Elektrikli bisikleti satın alırken satın aldığınız bisiklet ile uzun yıllar boyu on binlerce kilometre yol yapacağınızı ve aslında aldığınız elektrikli bisikletin bu yol için nakit ödediğiniz bir yakıt parası olduğunu göz önünde bulundurun.

 
Günlük ulaşımda elektrikli bisiklet tercihi konfor ve maliyet analizi
 
Eğer ev-iş-okul rotanız 30km’den (gidiş-geliş) daha az ise elektrikli bisiklet kullanımı sizin için toplu taşımadan daha uygun bir alternatif. Eğer günlük 60km ve daha fazla yol yapmayı planlıyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanmanız sizin için daha uygun olacaktır. Bunun sebebi bisikletinizin şarjının bitmesi değil, daha uzun mesafelerde elektrikli bisikletin konforlu bir ulaşım aleti olmaktan çıkmasıdır. 2 yıllık ulaşım amaçlı kullanım için maliyet analizi yukarıda yer alan tabloda verilmiştir;


Teknoloji – LI-ION ve KURŞUN-ASİT AKÜ karşılaştırması
 
LI-ION piller diz üstü bilgisayar, cep telefonu gibi aletlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.Teknoloji – Verimlilik
 
Elektrikli bisiklet dünyanı en verimli ulaşım aracıdır. Aşağıdaki tabloda farklı ulaşım araçlarında 1 kişiyi taşımak için harcanan enerji verilmiştir.Elektrikli bisiklet almadan önce aklınıza takılan tüm sorular için bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Dünyanın en iyi bisiklet üreticilerinin elektrikli bisikletleri ve aksesuarlarını Panda Bisiklet'ten satın alabilirsiniz.

Bu kategoride Ürün bulunamadı.

Panda Bisiklet | pandabisiklet.com © 2018 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır